نظافت آشپزخانه

نظافت آشپزخانه یکی از فعالیت هایی به شمار می‌آید که بسیاری از افراد از انجام آن وحشت دارند.
چرا که احساس میکنند کار بسیار سخت و دشواری به نظر می‌آید.
اما در واقعیت داستان به این شکل  نبوده و اگر شما برای نظافت آشپزخانه خود با برنامه ریزی عمل کنید کار به راحتی انجام خواهد شد.
در واقع تمیز کردن هر بخش از خانه نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و حوصله است تا کار به طور کامل و دقیق انجام شود.

تجهیزات نظافت آشپزخانه

اولین حرکت در نظافت هر مکانی تهیه لوازم مورد نیاز برای نظافت است، اگر شما به هنگام نظافت آشپرخانه خود در ابتدا یا میانه کار به نبودن وسیله و یا پاک کننده ای در بین وسایل خود پی ببرید ممکن است کار شما به تعویق افتاده یا مجبور شوید به سختی آن را با استفاده از دیگر وسایل انجام دهید، اما بهتر این است که شما با آمادگی کامل به جنگ کثیفی ها بروید.

اما لوازم مورد نیاز برای نظافت آشپزخانه چه وسایلی هستند ؟

 • شوینده های مناسب برای شستشوی سطوح
 • شوینده و اسپری برای پنجره های آشپزخانه در صورت وجود
 • پارچه هایی برای شستشو و خشک کردن به همراه اسفنج
 • جاروی دسته بلند به همراه طی
 • سطل
 • چهارپایه یا نردبان های خانگی
 • جاروبرقی

حال که شما ابزار مورد نظر را در اختیار دارید، بهتر است تا پیش از شروع نظافت وسایلی که به آشپزخانه تعلق ندارند را از این محل خارج نمایید، و همچنین وسایل یخچال را درون آن قرار دهید، در ادامه سعی کنید که ظروف کثیف در سینک باقی نمانده باشد تا بتوانید فرآیند نظافت آشپزخانه را شروع نمایید.

نظافت آشپزخانه را از کابینت ها شروع کنید

در ابتدای کار بهتر است هر کابینت را به طور کامل تخلیه نمایید و درون آن را تمیز نمایید، سپس به بررسی وسایل موجود در هر کابینت یا کشو بپردازید، اگر وسایل بسته بندی یا وسایلی دارید که ممکن است خراب شده باشند آنها را بررسی نموده و در صورت فاسد شدن در سطل زباله بیندازید، در ادامه نیز سعی کنید تا برای ظروفی که درون کابینت ها قرار میدهید و درون آنها ادویه و یا مواد غذایی نگه میدارید از برچسب های نامگذاری استفاده نمایید تا استفاده از آنها در آینده سهل و راحت باشد.

یکی از تکنیک های چیدمان این است که شما ابتدا مواد غذایی جدید تر را در قفسه ها بچینید و مواد قدیمی تر را در جلوی قفسه بگذارید تا زودتر استفاده شوند.

در ضمن اگر شما توانایی تمیز کردن آشپز خانه خود را به تنهایی ندارید، میتوانید از خدمات تنظیف کار جهت کمک در نظافت آشپزخانه و نظافت منزل خود استفاده نمایید.

مرحله دوم در آشپزخانه یخچال است

نحوه تمیز کردن یخچال نیز تا حد زیادی شبیه به تمیز کردن کابینت ها است.

بهتر است تا برای نظافت یخچال خود مراحل زیر را پیگیری نمایید:

 • تخلیه یخچال و قرار دادن مواد غذایی در مکانی خنک تا پایان کار
 • خارج کردن و شستشوی طبقات با استفاده از آب گرم
 • بررسی کردن وسایل داخل یخچال و دور انداختن مواد تاریخ گذشته
 • پاک کردن برفک در صورت وجود
 • تمیز کردن درون یخچال برای قرار دادن طبقات

فراموش نکنید که قبل از انجام تمامی این فعالیت های نیاز است که یخچال خود را از برق بکشید که در عملکرد آن مشکلی ایجاد نشود.

تمیز کردن اجاق گاز

برای اینکه بتوانید گاز خود را به خوبی تمیز نمایید نیاز است تا با استفاده از مراحل زیر عملیات را انجام دهید.

 1. ابتدا قطعات رویی گاز را از روی آن برداشته و گاز را دستمال بکشید
 2. پسمانده های غذای باقی مانده بر روی گاز را پاک کنید
 3. تکه هایی که بر روی گاز چسبیدند را با استفاده از یک جسم سخت بکنید
 4. با استفاده از شوینده و دستمال سطح گاز را تمیز کنید تا بر روی آن لکه ای نباشد
 5. قطعات جانبی گاز را به خوبی بشویید و سعی کنید تکه های چسبیده شده به آن را پاک کنید
 6. مراقب باشید که به هیچ یک از بخش های گاز خود آسیب وارد نکنید

در این مرحله از نظافت آشپزخانه کار کمی سخت تر به نظر میرسد، چرا که شستشوی گاز و تمیز کردن آن زحمت زیادی نیاز دارد و تا ساعاتی شما را دیگیر خود خواهد کرد، دقت داشته باشید که پس از تمیز کردن گاز تا حدود 1 ساعت از آن استفاده نکنید تا مواد شوینده از روی خود گاز و بخش های خارجی آن که تمیز کرده ای به خوبی پاک شوند.

پاک کردن سطوح و دیگر بخش ها

پس از تمیز کردن بخش های اصلی آشپز خانه باید به نظافت باقی بخش ها که بیشتر سطحی هستند بپردازید، برای مثال با استفاده از موارد شوینده و دستمال درب و بدنه ماشین لباسشویی، ظرفشویی و همچنین اپن خانه را تمیز نمایید، بخش های دیگر همانند هود را غبار روبی و سپس با استفاده از مواد شوینده تمیز نمایید، در انتها نیز نیاز است تا کف آشپز خانه خود را با استفاده از طی تمیز کنید یا اگر در کف آشپز خانه شما فرش یا موکت استفاده شده است میتوانید از جارو برقی کمک بگیرید.

در انتها نیز اگر آشپز خانه شما دارای پنجره و درب بالکن است میتوانید این بخش ها را نیز با استفاده از شیشه شور پاک نمایید تا با خیال راحت به نظافت آشپزخانه خود پایان بخشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.