راز های نظافت منزل

نظافت منزل یکی از وظایف روزانه‌ای است که به ظاهر ساده به نظر می‌رسد، اما در واقعیت اگر به بهترین شیوه انجام نشود، ممکن است به یک چالش تبدیل شود. در این مقاله، ما به بررسی راز های نظافت منزل خواهیم پرداخت تا به شما کمک کنیم تا منزلی تمیز و دلپذیر داشته باشید.
این راهنما شامل ترفندها، تکنیک‌ها، و مواردی است که به شما کمک می‌کند نظافت منزل خود را با استفاده از راز های نظافت منزل به بهترین شکل تمیز کنید.

آماده‌سازی ابزار اولین مورد از راز های نظفات منزل

برای اینکه منزلی تمیز و پاکیزه داشته باشیم نیاز است که در انتخاب ابزار و مواد شوینده دقت لازم را به کار ببریم، هر چند که توصیه میشود برای نظافت بخش هایی از منزل همچون شیشه ها و دیوار های خانه یا مواردی که نیازمند نظافت روزانه نیستند از خدمات نظافت منزل تنظیف کار استفاده نمایید، چرا که این عمر علاوه بر صرفه جویی در وقت شما، هزینه های شما را نیز پایین تر خواهد آورد.

 • انتخاب مواد ضدعفونی کننده
 • استفاده از مواد طبیعی برای حفظ سلامتی
 • بهره مندی از ابزار مناسب برای نظافت منزل
 • در دسترس قرار دادن وسایل به هنگام نظافت
 • قدرت شناسایی و داشتن تجربه در استفاده از شوینده برای سطوح
 • کمک گرفتن از افراد مجرب و با سابقه جهت نظافت منزل

همه این موارد گفته شده تنها در زمانی کاربرد دارد که شما از راز های نظافت منزل مطلع باشید و از آنها استفاده کنید، در غیر این صورت، صرف داشتن لوازم به روز و مدرن نمیتواند این اطمینان را به شما بدهد که خانه شما به طور دقیق تمیز خواهد شد، داشتن تجربه و حوصله از مهم ترین آیتم های مورد نیاز برای نظافت منزل به شمار می‌آید.

 

شروع از نقاط بالا

منظور از نظافت بالا به پایین چیست ؟
معمولا در نظافت منزل توصیه میشود تا نقاط پر تردد تر و کثیف تر منزل را زودتر از باقی نقاط تمیز نمایید، چرا که کثیفی این بخش ها به باقی بخش ها نیز انتقال یافته و در نتیجه اگر ابتدا آن ها را تمیز نکنید زحمت شما دو چندان خواهد شد.

مرحله اول :‏

بهتر است که نظافت را از سمت اتاق خواب ها شروع کنید اما باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که رعایت برخی نکات جهت پیاده سازی صحیح راز های نظافت منزل الزامی می‌باشد.
در زیر به چند نکته مهم از راز های نظافت منزل اشاره کرده ایم.

 • داشتن اولویت برای شستشوی بخش های مختلف خانه
 • داشتن برنامه زمانی معقول برای تمیز کردن
 • استفاده از مواد شوینده به تناسب محلی که آن را تمیز میکنید

مرحله دوم :

پس از اینکه تمامی بخش های خانه خود را تمیز کردید بهتر است تا به نظافت بخش هایی از خانه همچون سقف و دیوار های خانه با استفاده از لوازم مخصوص بپردازید، برخی از خانه ها دارای دیوار های قابل شسشتو میباشند و برخی دیگر تنها با استفاده از دستمال خشک میتوانند تمیز شوند.

عملا در مرحله دوم از راز بعدی راز های نظافت منزل ، شستن دیوار ها و بخش های مختلف خانه که نسبتا دسترسی آنها سخت است اما به چشم می‌آیند بسیار مهم است.

مرحله سوم :

در مرحله سوم باید اقدام به پاکسازی کف و فرش ها در منزل خود کنید.
دقت کنید که از مواد شوینده مناسب برای این کار استفاده نمایید.

راز های نظافت منزل ویژه آشپزخانه

در آشپزخانه برای داشتن یک خروجی خوب، بهتر است تا مراحل نظافت را به ترتیب از کارهای سخت تر به سمت کار های آسان تر پیش ببریم.
مراحل این نظافت را میتوان به شکل لیست زیر بیان کرد:

 1. نظافت دیوار های آشپز خانه قبل از باقی بخش ها
 2. تمیز کردن کف و کابینت ها
 3. تمیز کردن وسایل آشپز خانه مثل گاز، یخچال و …
 4. شستن ظروف و گرد گیری کردن بخش های مختلف
 5. چیدن وسایل در سر جای مخصوص به خود

این تمام راز های نظافت منزل است که برای بخش آشپز خانه مورد استفاده قرار میگیرد، اگر تمامی این موارد را به درستی و به ترتیب اجرا نمایید مطمئنا نتیجه بهتری برای شما حاصل خواهد شد.

نظافت سرویس بهداشتی و حمام

توصیه میشود که سرویس بهداشتی و حمام خانه خود را زودتر از باقی بخش های خانه تمیز نمایید، چرا که این بخش ها علاوه بر تمیز کاری نیازمند استفاده از مواد شیمیایی میباشند و باید این مواد شیمیایی به مدت چند دقیقه بر روی سطوح سرویس بهداشتی و حمام مانده و سپس پاکسازی شوند، ضمنا طبق نکته ای که قبل تر در بخش اول راز های نظافت منزل به آن اشاره کرده بودیم، تمیز کردن مکان های پرتردد منزل و محل هایی که مستعد آلودگی و کثیفی بیشتر هستند در اولویت قرار دارد.

بهتر است تا پس از نظافت سرویس بهداشتی و حمام از خوشبو کننده نیز برای این مکان ها استفاده نمایید.

راز های نظافت منزل و چیدمان وسایل

شاید در نگاه اول اینطور به نظر برسد که چیدمان وسایل خانه ربطی به راز های نظافت منزل نداشته باشد، اما این فرضیه تقریبا اشتباه بوده و میتوان این موضوع را اینگونه بیان کرد که چیدمان وسایل خانه رابطه ای کاملا مستقیم با نظافت و تمیزی خانه دارد.

حتی چگونگی استفاده از رنگ ها در خانه و وسایل تزیئنی میتواند نشان دهنده پاکیزگی یک منزل باشد.
به همین خاطر نیاز است تا در چیدمان خانه خود به چند نکته توجه نمایید:

 • استفاده از رنگ ها و الگو های مناسب
 • انتخاب مبلمان و میز متناسب با ابعاد و دکور خانه
 • بازسازی وسایل کهنه و یا تعویض آنها
 • استفاده از ایده های مینیمال برای دیزاین
 • به کار گیری تقارن و توازن در چیدمان وسایل خانه
 • عدم استفاده از آیتم های تزئینی زیاد

مدیریت زمان بزرگترین راز از راز های نظافت منزل

اگر میخواهید که خانه شما به شکل کامل تمیز شود بهتر است تا برای نظافت خود برنامه ریزی منظم و از پیش تعیین شده داشته باشید.
برنامه ریزی از هر جهت جزو مهم ترین راز های نظافت منزل به شمار می‌آید.

حال این برنامه ریزی به چه معناست:

 • داشتن برنامه قبلی برای اجرای کار
 • زمانبندی برای تمیز کردن اتاق های مختلف و بخش های متفاوت منزل
 • رزرو نیروی خدماتی از قبل برای خدمات نظافت
 • انجام کار ها به شکلی که از زندگی عقب نیفتید

نتیجه گیری

میتوان اینگونه گفت که استفاده از نیرو های خدماتی شرکتی بهترین راه برای نظافت خانه به شمار می‌آید، چرا که این امر به شما کمک میکند تا زمان خود را صرف انجام کار های نظافت نکنید، اما با این حال اگر شما تمایل دارید که به نظافت خانه خود بپردازید، حال دیگر بخش از راز های نظافت منزل را میدانید و میتوانید با خیال راحت این کار را انجام دهید.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.